Rizik od pada

Iako je zaštita od pada obvezna na mnogim radnim mjestima, često se zanemaruje, a rizik od pada shvaća se olako. No, ne vrijedi ga podcjenjivati jer je treći najčešći uzrok smrtnih nezgoda na radu. Prođite s nama kroz jednostavne brojke: vrijeme reakcije osobe na neočekivani događaj je otprilike dvije sekunde. Za to vrijeme čovjek padne gotovo 20 metara i postigne brzinu od 71 km/h. Ukratko, potrebno je samo malo oklijevanja ili trenutak nepažnje da se dogodi nesreća. Pročitajte kako zajedno možemo značajno smanjiti opasnost od pada.

Kada je potrebna zaštita od pada?

Zaštita od pada je potrebna kada postoji opasnost od pada radnika s visine, bilo zbog povišenja ili udubljenja. OSHA zahtijeva da se osigura zaštita od pada na visinama od četiri stope u općim radnim mjestima u industriji, pet stopa u brodogradilištima, šest stopa u građevinskoj industriji i osam stopa u operacijama prizemlja. Osim toga, OSHA zahtijeva da se osigura zaštita od pada kada se radi iznad vode ili opasnih tvari, opreme i strojeva, bez obzira na udaljenost od pada.

Dobro je znati

Važan dio cjelokupnog sustava korištenja zaštitne opreme protiv pada je plan evakuacije i spašavanja. Svaki radnik i odgovorna osoba koja nadzire radove na visini mora biti upoznat s ovim planom.

Pridržavajte se načela sigurne uporabe sredstava za zaštitu od pada i pravila za rad na visini. Prije svake uporabe uređaja za zaštitu od pada provjerite jesu li u ispravnom stanju.

Nijedan proizvod ne smije pokazivati znakove oštećenja ili nedostatak koji utječe na njegovu funkciju.

Slijedite upute proizvođača za uporabu kada koristite opremu za zaštitu od pada.

Svako od navedenih sredstava podliježe redovnoj revizionoj kontroli, svakih 12 mjeseci od prve uporabe. Vijek trajanja ovih proizvoda određuje proizvođač u uputama za uporabu.

Osnove rada na visini

Osnovne komponente zaštite od pada opisane su ABC sustavom:

A: Sidrenje
B: Tijelo (pojas)
C: Veza

Sustav samo radi, čim jedan dio nedostaje, ne može se koristiti.

A – Točka sidrenja / oprema za sidrenje

Točka sidrenja može biti profilna greda, skela, greda ili druga konstruktivna točka. Instalirane sidrišne točke obično su označene karakterističnom bojom. Nemojte koristiti necertificirane sidrišne točke. Za sidrenje nikada nemojte koristiti mjesta nepoznate ili upitne nosivosti!

Uređaji za sidrenje mogu se postaviti trajno (horizontalni ili okomiti sustavi kabela ili tračnica, trajno postavljene sidrišne točke) ili samo privremeno (sidrene petlje ili kabeli, metalni podupirači, ušice skele, prijenosni sustavi traka, metalne stezaljke itd.).

B – Pojas za tijelo

Pojas za zadržavanje cijelog tijela koristi se za sprječavanje rizika od pada, za radni položaj ili za rad ovješen na užetu.

Svi naši pojasevi zadovoljavaju europske standarde za zaustavljanje pada. Razlikuju se po drugim dodanim funkcijama ili elementima koji povećavaju udobnost korištenja, kao što su kopče za brzo otpuštanje ili podstava za remen.

Pojas za pozicioniranje služi za sprječavanje ulaska na mjesta gdje postoji opasnost od pada. Međutim, ne zamjenjuje sigurnosni pojas.

C – Spojni uređaji (uže s amortizerom, uređaj za samouvlačenje ili sredstva za pozicioniranje)

Koriste se kao posredna veza između pojasa za zaustavljanje radnika i uređaja za sidrenje. To je, na primjer, prigušivač pada s užetom ili uvlačivi prigušivač pada.

Postoje dvije vrste pričvršćivača:

sigurnosni sustavi – sustavi za ograničavanje pada štite radnike od potencijalne opasnosti od pada ograničavajući njihovu blizinu. Ovi sustavi eliminiraju mogućnost pada jer privezuju radnike tako da ne mogu fizički pasti s bilo koje udaljenosti. Uređaji za zaštitu od pada nisu namijenjeni da vas postave ili drže na mjestu tako da možete raditi bez ruku.
zaštita od pada smanjuje posljedice pada. Sustavi za zaustavljanje pada razlikuju se od sustava za zaštitu od pada po tome što vas štite kada ste već u procesu pada.