Obveza kvotnog zapošljavanja osoba s invaliditetom

Svaki poslodavac koji zapošljava najmanje 20 radnika obveznik je kvotnog zapošljavanja osoba s invaliditetom (u nastavku teksta: obveznik). U ukupan broj zaposlenih ubrajaju se i osnivači/članovi u trgovačkim društvima i ustanovama u Republici Hrvatskoj koji su u radnom odnosu s poslodavcem te obrtnici i druge osobe koje na području Republike Hrvatske obavljaju djelatnost slobodnog zanimanja ili druge dozvoljene djelatnosti i po toj osnovi su obvezno osigurani.

Kvota se određuje u visini od 3 % u odnosu na ukupan broj zaposlenih kod poslodavca, neovisno o djelatnosti koju poslodavac obavlja. U slučaju da izračun kvote ne predstavlja cijeli broj, vrijednosti do 0,5 % zaokružuju se na manji broj, a vrijednosti iznad 0,5 % uključujući i 0,5 % zaokružuju se na veći broj.

Ispunjenje zamjenske kvote

Poslodavac može ispuniti zamjensku kvotu pod uvjetom da su međusobno ispunjena prava i obveze iz ugovora o poslovnoj suradnji s osobom s invaliditetom koja se samozapošljava, ugovora o poslovnoj suradnji sa zaštitnom radionicom i integrativnom radionicom, trgovačkim društvom, zadrugom ili udrugom u kojima više od polovine radnika čine osobe s invaliditetom, odnosno ugovora o obavljanju prakse, ugovora o obavljanju studentskog posla sa studentom s invaliditetom, ugovora o stručnom osposobljavanju za rad bez zasnivanja radnog odnosa ili ugovora o stipendiranju.

Naime, poslodavac može ispuniti zamjensku kvotu ugovorima o poslovnoj suradnji samo pod uvjetom da pružatelj zamjenske kvote s kojim je sklopljen takav ugovor izvršenje obveza iz ugovora nije prepustio podizvoditeljima. Korištenje podizvoditelja dozvoljeno je za pomoćni dio u procesu proizvodnje robe odnosno pružanju usluge koji je potreban za isporuku predmeta ugovora, a za koji pružatelj zamjenske kvote nema odgovarajuća sredstva rada.

Obveznik koji namjerava ispuniti zamjensku kvotu dužan je ugovor dostaviti Zavodu za vještačenje, profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba s invaliditetom (u nastavku teksta: Zavod) u roku od 15 dana od dana njegova sklapanja. Ugovor se može sklopiti na najviše 12 mjeseci. Ako obveznik ne dostavi ugovor u propisanom roku i na propisani način, ugovor se neće priznati u najavu ispunjenja zamjenske kvote.

Zamjenska kvota može se najaviti najviše za 12 mjeseci unaprijed te je po isteku toga razdoblja potrebna ponovna najava.

Obveznik je dužan u roku od osam dana nakon ispunjenja ugovornih obveza sukladno ugovorenim rokovima podnijeti Zavodu izvješće o obostranom ispunjenju ugovornih obveza na propisanom obrascu (u nastavku teksta: obrazac izvješća). Na zahtjev Zavoda stranke su dužne dostaviti dodatne dokaze o obostranom ispunjenju ugovornih obveza, kao što su računi, potvrde o uplatama, specifikacija zatvaranja računa i drugi dokazi.

Plaćanje novčane naknade

Poslodavac koji ne ispuni kvotu zapošljavanjem osoba s invaliditetom ili zamjenskom kvotom, odnosno ne zaposli određeni broj osoba s invaliditetom dužan je mjesečno, prilikom obračuna plaća, obračunati i uplatiti novčanu naknadu u iznosu od 20 % minimalne plaće za svaku osobu s invaliditetom koju je bio dužan zaposliti radi ispunjenja propisane kvote.

Prema tome, novčana naknada za jedno kvotno nezapošljavanje u 2025. godini iznosi 194,00 eura mjesečno (20% od 970,00 eura).

Novčana naknada se obračunava i dospijeva na naplatu do zadnjeg dana u mjesecu za prethodni mjesec.

Novčane nagrade za zapošljavanje izvan kvote

S druge strane, poslodavci koji zapošljavaju više osoba s invaliditetom od propisane kvote, te poslodavci koji zapošljavaju manje od 20 radnika, među kojima su osobe s invaliditetom, imaju pravo na novčanu nagradu u iznosu od 30 % minimalne plaće mjesečno za svaku osobu s invaliditetom koja predstavlja višak u odnosu na propisanu kvotu, pod uvjetom da je upisana u očevidnik zaposlenih osoba s invaliditetom.

Poslodavac novčanu nagradu može ostvariti za razdoblje od najduže 12 mjeseci kontinuirano za svaku osobu s invaliditetom koju zapošljava izvan kvote.